Пише: Протођакон др Љубомир Ранковић
ИСЦЕЉЕЊЕ КРВОТОЧИВЕ ЖЕНЕ
Јеванђеље о васкрсењу Јаирове кћери и исцељењу крвоточиве жене (Лк. 8, 43-48), читано данас на светој литургији у 24. недељу по Духовима. Тумачимо само одељак о исцељењу крвоточиве жене:
„И беше нека жена болесна од течења крви дванаест година, која је све своје имање потрошила на лекаре и ниједан је није могао излечити; и приступивши остраг, дотаче се скута хаљине Његове, и одмах стаде течење крви њене.
И рече Исус:
– Ко је то што ме се дотаче?
А кад сви одрицаху, рече Петар и који беху са њим:
– Наставниче, народ Те опколио и гура Те, а Ти говориш: „Ко ме се то дотаче?“
А Исус рече:
– Неко ме се дотаче, јер осетих силу која изађе из мене.
А кад виде жена да се није сакрила, приступи дрхтећи, и паде пред Њим, и каза Му пред свим народом зашто Га се дотаче и како одмах оздрави.
А Он јој рече:
– Не бој се, кћери, вера твоја спасла те је; иди у миру“.
Тајна додира
Лик ове жене, јеванђелске хероине, заслужује да буде јаче осветљен и наглашен. Када је Господ кренуо по позиву јеврејског кнеза Јаира да исцели његову болесну кћерку, за њим је кренуло мноштво народа да виде још једно чудо. У том мноштву народа, које је из часа у час бивало све веће, тискала се и очајнички пробијала једна болесна жена, са жаром вере и наде у срцу, ношена само једном мишљу: „Ако се само дотакнем хаљине Његове, оздравићу“ (Мт. 9, 21). Попут силника и моћника овога света – римског капетана и кнеза Јaира, она није слала поруке и позивала Христа „на ноге“, него је желела да макар у највећој тајности додирне само скут хаљине Његове, јер је тврдо веровала да ће добити исцељење од тешке болести незаустављивог течења крви, које је трајало дванаест година.
„Не бој се, кћери!“
Потрошила је све своје имање на лечење, али тешкој болести није било лека. Остала је још само једна нада: дотаћи се скута хаљине Чудотворца из Назарета и оздрављење ће доћи. И успела је. Искористила је огромну масу света, пришла близу Христу и успела да се одастраг дотакне скута Његове хаљине. Тога тренутка престало је течење крви њезине. Али снага њене вере као гром је ошинула Спаситеља, и он у општој пометњи, галами и вици, стаје и пита: „Ко се то дотаче мојих хаљина?“ (Мк. 5, 30). Кад жена виде да се не може сакрити, приступи дршћући као срна и стаде пред Христа, клече пред њега и све му каза. А Он је ухвати очински за руку, подиже и упути речи охрабрења и исцељења: „Не бој се, кћери! Вера твоја спасла те је; иди с миром!“ (Лк. 8, 48).
Чистота срца
Није се Господ љубави гнушао њене телесне „нечистоте“ течења крви, већ га је импресионирала њена огромна вера и чистота срца. Зато је назива својом кћерком и дарује јој исцељење. У светлу овог јеванђелског догађаја, даље расправе о женској „нечистоти“ у време менструалног периода, постају бесмислене, јер – чистима је све чисто!
Име као знамење
Изузетни лик ове жене представља највеће библијско сведочанство о снази вере. Догађај везан за њено исцељење показује да снага човекове вере покреће Бога на акцију. И име ове жене етимолошки сведочи о вери – звала се Вероника. После исцељења доживела је дубоку старост. У знак захвалности, наручила је да се уради Христов кип, који је поставила, као велику светињу, у двориште своје куће. У време гоњења хришћана под царем Јулијаном Одступником, њена кућа је запаљена, а кип срушен. Из поштовања према овој светој жени, јеванђелску Веронику Црква је уврстила у светитељке.
Слави се 25. јула по новом календару.
